×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 18 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
کارنامه مطلوب دولت شهید رئیسی در توسعه آذربایجان غربی

دولت سیزدهم با کار جهادی و برنامه ریزی با تکمیل پروژه های نیمه تمام و در جهت محرومیت زدایی و رفع مشکلات استانها گامهای بلندی برداشت که آذربایجان غربی نیز جزو استانهایی بود که اتفاقات خوبی در حوزه‌های مختلف از نظر توسعه ای در این استان رخ داده و شاخص های توسعه ای در آن نسبت به گذشته ارتقا یافته است.

حوزه مسکن، راه ، گازرسانی به روستاها، آبرسانی، اشتغالزایی و مهمتر از همه دریاچه ارومیه بخشی از حوزه هایی است که دولت سیزدهم با عنایات ویژه و تزریق اعتبارات به موقع در جهت رفع مشکلات این بخشها اقدام کرده و کام مردم این استان را شیرین کرده است.

بهره برداری از ۵ هزار پروژه نیمه تمام آذربایجان غربی در دولت سیزدهم

استاندار آذربایجان‌غربی، تکمیل پروژه‌های نیمه تمام را از برنامه های مهم دولت سیزدهم در استان عنوان کرد و اظهار کرد: با تلاش‌های انجام شده و مدیریت جهادی و کار شبانه روزی، ۵ هزار پروژه مختلف نیمه تمام در مناطق روستایی و شهری آذربایجان غربی در دولت سیزدهم به بهره‌برداری رسید.

محمد صادق معتمدیان همچنین به بخشی از اقدامات دولت سیزدهم در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی آذربایجان غربی اشاره کرد و یادآور شد: احداث کلاس درس در مناطق مختلف، گازکشی به مناطق روستایی و به ویژه مناطق صعب العبور، توسعه زیرساخت‌ها در حوزه راه و احداث خانه‌های بهداشت در مناطق مختلف استان، بخشی از تلاش های دولت سیزدهم برای خدمت به مردم در راستای عدالت محوری بوده است.

وی در ادامه با اشاره به تعیین نقشه راه حوزه اقتصادی در ابتدای دولت سیزدهم، افزود: بر مبنای این نقشه راه، اقدامات بسیار خوبی در راستای جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد فرصت‌های اشتغال در استان صورت گرفته و در قالب یکشنبه‌های حمایت از تولید و رفع مشکلات واحدهای راکد و نیمه فعال، ۳۶۸ واحد در استان احیا و به چرخه تولید بازگشته است.

کاهش نرخ بیکاری در آذربایجان‌غربی

استاندار آذربایجان غربی به کاهش نرخ بیکاری از ۱۲.۴ درصد در ابتدای دولت سیزدهم به ۶.۷ درصد در پایان سال گذشته در استان نیز اشاره کرده و اظهار کرد: براساس آمارهای رسمی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری آذربایجان غربی در سطح استان ها از رتبه ۲۸ به رتبه چهارم رسیده و این موضوع نشان می‌دهد روند ایجاد فرصت‌های اشتغال در استان قابل توجه بوده است.

معتمدیان همچنین با اشاره به افتتاح مرکز سرمایه‌گذاری استان و فراهم نمودن زمینه‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان، از افزایش میل به سرمایه‌گذاری در آذربایجان غربی خبر داده و افزود: افزایش صادرات، افزایش ترانزیت داخلی و خارجی،  ساماندهی پایانه های مرزی و فعال شدن دیپلماسی منطقه‌ای، از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در آذربایجان غربی در حوزه اقتصادی است.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

احیای دریاچه ارومیه از دغدغه‌های مهم شهید رئیسی بود

وی در ادامه با اشاره به روند اجرای پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، اضافه کرد: احیای دریاچه ارومیه یکی از دغدغه‌های مهم شهید آیت الله رئیسی بود که با حمایت‌های ایشان و تامین اعتبارات لازم، تمامی پروژه‌های سخت‌افزاری احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به اتمام رسید.

استاندار آذربایجان غربی گفت: مردم ایران اسلامی اقدامات دولت سیزدهم را لمس کرده و اثرات آن را در زندگی خود می بینند.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم شرایط سخت اقتصادی و مالی، تورم جهانی و تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اسلامی، اقدامات بسیار کم نظیری در مناطق مختلف کشور در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی انجام شده است.

استاندار آذربایجان غربی به ویژگی‌های برجسته شهید آیت الله رئیسی نیز اشاره کرد و افزود: مردمی بودن، تصمیم گیری در میدان و بر مبنای واقعیت، حضور در بین مردم، مسئله شناسی، عدالت محوری، توجه به توسعه متوازن، محرومیت زدایی، صداقت، شفافیت و وفای به عهد، از ویژگی‌های شاخص این شهید بزرگوار بود که با تلاش شبانه روزی، عزمی جدی برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی داشت.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

گازرسانی به ۴ شهر و ۴۹۴ روستای آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی گفت: طی ۲ سال و نیم گذشته و از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم تاکنون، ۴ شهر و ۴۹۴ روستای این استان به شبکه سراسری گاز متصل شدند.

علیرضا شیخی، با اشاره به عملکرد ۲۹ ماهه دولت سیزدهم در حوزه گازرسانی در استان در گفت و گو با ایسنا افزود: از ۴۹ شهر آذربایجان‌غربی، ۴۷ شهر از نعمت گاز بهره‌مند هستند که از این تعداد، ۴ شهر در دولت سیزدهم به شبکه سراسری گاز متصل شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان در ادامه، افزود: در مورد دو شهر باقی مانده استان پیش‌بینی می‌شود عملیات گازرسانی به شهر تخت سلیمان تکاب طی ایام مبارک دهه فجر به بهره‌برداری برسد و گازرسانی به شهر قطور از توابع خوی نیز در مراحل پایانی قرار دارد.

شیخی تصریح کرد: در بخش گازرسانی شهری آذربایجان‌غربی، تاکنون ۶۳۶۰ کیلومتر شبکه‌گذاری و ۳۲۱ هزار نصب انشعاب و ۸۹۰ هزار اشتراک‌پذیری اجرا شده و از این میزان، ۵۵۰ کیلومتر شبکه‌گذاری، ۱۲ هزار و ۲۰۰ مورد نصب انشعاب و ۷۱ هزار و ۹۵۰ اشتراک‌پذیری در دولت کار و فعالیت انجام شده است.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی در ادامه، با اشاره به این‌که از ۲۵۴۹ روستای قابل گازرسانی استان، تاکنون به ۱۷۳۵ روستا گازرسانی شده‌اند، افزود: از این تعداد، ۴۹۴ روستا معادل ۲۷ درصد کل روستاهای استان در دولت سیزدهم از نعمت گاز برخوردار شده‌اند.

شیخی با اشاره به ضریب برخورداری ۸۴ درصدی خانوار روستایی آذربایجان‌غربی از نعمت گاز، گفت: ۱۳ درصد از این آمار مربوط به عملکرد دولت سیزدهم است.

وی به ۱۲ هزار و ۵۵۰ کیلومتر شبکه‌گذاری، نصب ۲۰۵ هزار انشعاب و ۲۷۲ هزار مورد اشتراک‌پذیری گاز در بخش روستایی آذربایجان‌غربی اشاره کرد و ادامه داد: از این میزان ۲۷۵۰ کیلومتر شبکه‌گذاری، ۳۴ هزار و ۲۰۰ مورد انشعاب نصب شده و ۴۳ هزار و ۹۰۰ مورد اشتراک‌پذیری در دولت سیزدهم رقم خورده است.

شیخی، با اشاره به برخورداری ۱۸۳۶ مورد از صنایع و مصارف عمده آذربایجان‌غربی از نعمت گاز، افزود: ۳۹۲ مورد گازرسانی در دولت سیزدهم صورت گرفته است.

رهاسازی ۲۰۹۲ میلیون مترمکعب آب از سدهای استان به دریاچه ارومیه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان‌غربی گفت: در راستای اجرای سیاستهای دولت سیزدهم و به منظور احیای دریاچه ارومیه، حجم آبی معادل ۲۰۹۲ میلیون مترمکعب از زمان شروع به کار دولت سیزدهم از سدهای مخزنی دریاچه ارومیه به سوی این دریاچه رهاسازی شده است.

مجید رستگاری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به حجم آب دریاچه ارومیه در خرداد ماه سال جاری اظهار کرد: تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۶۷ متر است که این دریاچه ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آب داشته و مساحت آن به ۲۱۷۱ کیلومتر رسیده است.

رستگاری با اشاره به لایروبی رودخانه ها و سواحل استان طی سالهای ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ افزود: عملیات لایروبی رودخانه ها و مسیل‌های استان در ۱۷۶.۵ کیلومتر اجرا شده و طی این مدت ۸.۹ کیلومتر از رودخانه ها و مسیل‌ها نیز ساماندهی شده است.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

پر و مسلوب المنفعه کردن ۲۳۲۴ حلقه چاه غیرمجاز در آذربایجان‌غربی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی از پر و مسلوب المنفعه کردن ۲۳۲۴ حلقه چاه غیرمجاز مضر به مصالح عمومی در استان طی سه سال گذشته خبرداد.

مجید رستگاری با اشاره به اهم اقدامات دولت سیزدهم در قالب طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در استان افزود: با مسلوب المنفعه کردن این میزان چاه غیر مجاز ۳۲ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی شد.

وی با اشاره به جلوگیری از حفاری چاه غیرمجاز جدید و امحاء آنها به هنگام حفاری بیش از ۴۵۵ مورد در استان طی دولت سیزدهم گفت:در این بازه زمانی حدود ۱۵۳۸ کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه های کشاورزی مجاز استان نصب و به بهره برداری رسیده است.

رستگاری در ادامه از استقرار و فعالیت ۶۰ اکیپ گشت و بازرسی از منابع آب در سطح استان خبرداد و تصریح کرد: بیش از ۱۴۶ دستگاه حفاری فاقد مجوز و کارت تردد در استان توقیف و به پارکینگ حمل شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اظهار کرد: استقرار و بهره برداری از بانک اطلاعات منابع آب دفاتر حفاظت و مطالعات (ساماب)، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی از طریق برگزاری جلسات و نشست های مشترک با مسئولین و مصرف کنندگان، مصاحبه رادیویی و تلویزیونی، تهیه و تدوین بروشور، کتاب، پوستر و بنر و همچنین اجرای طرح دانش آموزی نجات آب (داناب)، راه اندازی، بهره برداری و ساماندهی شرکت های حفاری مجاز از طریق سامانه کنترلی و GPS، تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه بهره برداری، اصلاح و تعدیل پروانه های بهره برداری مجاز، پیاده سازی و استقرار الگوهای مشارکتی و تشکل های آب بران و آموزش آنها، علاج بخشی طرح تغذیه مصنوعی دشت ممنوعه خوی و … از سایر اقدامات صورت گرفته در قالب طرح تعادل بخشی در دولت سیزدهم در استان بود.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

برخورداری ۹۰.۷۷ درصد از خانوارهای روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از راه آسفالته

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای آذربایجان غربی گفت: ۹۰.۷۷ درصد از خانوارهای روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان در دولت سیزدهم از راه آسفالته برخوردار شدند.

ایرج دست نشان در گفت وگو با ایسنا افزود: از زمان شروع به کار دولت سیزدهم تاکنون شاخص برخورداری خانوار روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از راه آسفالت، از ۸۸.۸۸ درصد به ۹۰.۷۷ درصد رسید.

مدیر کل راهداری و حمل ونقل جاده ای آذربایجان غربی تصریح کرد: استان با داشتن ۸۰۰۰ کیلومتر شبکه راههای روستایی دوازدهمین استان پهناور کشور است و رتبه دهم را از لحاظ طول راههای روستایی از میان ۳۱ استان کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه تعداد کل روستاهای استان ۲۷۲۶ روستا است که از این تعداد ۲۱۸۲ روستا؛ بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند، تصریح کرد: تا پایان سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۶۸۸ روستای بالای ۲۰ خانوار از نعمت راه آسفالته برخوردار شدند.

دست نشان با اشاره به اینکه طول راههای روستایی استان قبل از شروع دولت سیزدهم ۴۴۱۰ کیلومتر و تعداد روستاهای برخوردار بالای ۲۰ خانوار نیز ۱۶۲۰ روستا بود، اظهارکرد: با اقدامات جهادی انجام شده توسط دولت سیزدهم در راستای خدمات رسانی به روستاها مخصوصاً روستاهای محروم و کم برخوردار، ۲۶۱ کیلومتر از راههای روستا دیگر در استان آسفالت شد و میزان کل راههای روستایی بالای ۲۰ خانوار به ۴۶۷۲ کیلومتر و ۱۶۸۸ روستا افزایش یافت.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی یاد آورشد: از زمان شروع به کار دولت سیزدهم  تاکنون ۷۷.۳۶ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت راه آسفالته در دولت سیزدهم برخوردار شدند.

وی ادامه داد: در سال گذشته ۱۶۰ کیلومتر از راههای منتهی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان با اعتباری نزدیک به ۴۳۹ میلیارد تومان آسفالت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل خود رشد ۴.۵ درصدی دارد.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

احیای ۳۰۴ واحد صنعتی و معدنی در آذربایجان‌غربی

سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی از احیای ۳۰۴ واحد صنعتی و معدنی در طول استقرار دولت سیزدهم در استان خبرداد.

صابر پرنیان در گفت و گو با ایسنا ضایعه از دست دادن رئیس جمهور شهید و همراهان صدیقش را سخت و جانکاه دانست و با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم در حوزه صمت استان تا پایان سال ۱۴۰۲ افزود: طی این دوران ۱۱۲۴۳ میلیارد ریال حقوق و دولتی از معادن استان وصول شده است.

وی تعداد گواهی کشف معدنی صادره را ۸۳ مورد اعلام کرد و گفت: طی سه سال گذشته ۱۴۸ فقره پروانه اکتشاف معدنی  و ۱۵۵ پروانه بهره‌برداری در استان صادر شده است.

پرنیان اظهار کرد: طی ۳ سال استقرار دولت سیزدهم ۵۵۶۲ میلیارد ریال از محل پروانه‌های بهره‌برداری معدنی و ۵۰۰ میلیارد ریال نیز از محل گواهی کشف معدن سرمایه‌گذاری در استان انجام شده است.

سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به تعداد پروانه صنفی صادره طی استقرار دولت سیزدهم در استان نیز خاطر نشان کرد: در این بازه زمانی ۵۲ هزار و ۶۵۸ فقره پروانه صنفی در استان صادر شده است.

وی با بیان اینکه طی بازه زمانی مذکور ۱۶۸ هزار و ۵۳۹ مورد بازرسی از واحدهای صنفی و صنعتی در استان انجام شده است، گفت: در این راستا ۲۳ هزار و ۷۹۵ پرونده تشکیل شده که ارزش ریالی این پرونده‌ها ۴۷۶۵۶ میلیارد ریال برآورد شده است.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

صادرات ۸۴۹۲ میلیون دلار کالا از استان

سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: طی دولت سیزدهم با احتساب صادرات گاز، ۸۴۹۲ میلیون دلار صادرات از استان انجام شده است.

پرنیان با اشاره به عملکرد دولت آیت الله رئیسی در استان افزود: طی دولت سیزدهم بدون احتساب گاز و از محل تولیدات داخل استان، ۲۸۲۵ میلیون دلار صادرات انجام شده است.

وی ارزش واردات بر اساس کارتهای بازرگانی را ۲۶۲۰ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: طی فعالیت دولت سیزدهم ۴۶۷۷ فقره کارت بازرگانی صادر و یا تمدید شده است.

پرنیان با بیان اینکه در بازه زمانی مذکور ۶۱۸ پروانه بهره برداری صنعتی در استان صادر شده است، افزود: میزان اشتغال ایجاد شده از طریق صدور پروانه های بهره برداری صنعتی در استان طی ۳ سال گذشته، ۱۹ هزار و ۲۱ نفر بود.

سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: طی سه سال گذشته، ۴۷۱۴ فقره جواز تاسیس صنعتی در استان صادر شده است که میزان اشتغال ایجادی ازاین محل، ۱۰۹ هزارو ۹۳۶ نفر بود.

رشد شتابان توسعه کتابخانه های عمومی در آذربایجان‌غربی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی گفت: دولت سیزدهم در رشد شتابان توسعه کتابخانه های عمومی استان موفق بوده است.

خدیجه معصومی در گفت وگو با ایسنا افزود: دولت سیزدهم در گسترش و توسعه فضاهای کتابخانه های عمومی استان گام های موثری برداشته و در رشد شتابان توسعه کتابخانه های عمومی استان موفق بوده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ و در هفته کتاب، کتابخانه شهدای حاجیلار شهرستان چایپاره با زیر بنای۱۰۰ مترمربع افتتاح شد، تصریح کرد: افتتاح کتابخانه روستایی استاد ترجانی زاده بوکان در هفته دولت ۱۴۰۱ با زیربنای ۱۲۸ مترمربع در روستای اوچ تپه از دیگر پروژه های اجرایی دولت سیزدهم در حوزه توسعه کتابخانه های آذربایجان غربی است.

معصومی به عملکرد دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۲ نیز اشاره و اظهار کرد: افتتاح کتابخانه شهدای سرو با زیربنای ۲۳۲ مترمربع در شهر مرزی سرو و بازگشایی کتابخانه پرتو دانش با زیربنای ۳۹۵ مترمربع در منطقه کم برخوردار باغ شایگان شهر مهاباد در هفته کتاب ۱۴۰۲ از جمله این اقدامات است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی یاد آور شد: افتتاح پروژه کتابخانه بیوران سفلی در سردشت با زیربنای ۱۹۰ مترمربع جهت بهره برداری در اردیبهشت ماه ،آماده سازی پروژه کتابخانه علامه دهخدا میاندوآب با زیربنای ۸۳۴ مترمربع جهت بهره برداری در ۶ ماهه اول سال‌جاری، آماده سازی پروژه کتابخانه شهید علمی نقده با زیربنای۱۳۵۳ مترمربع جهت بهره برداری در ۶ ماهه اول سال و  پروژه بازطراحی کتابخانه مرکزی استان با ایجاد خدمات جدید و بهسازی فضا و تجهیزات کتابخانه ای از پروژه های اجرایی دولت سیزدهم در حوزه توسعه کتابخانه‌های استان برای سال جاری است.

اخذ ۷۴۳۸ فقره سند تک برگی در آذربایجان‌غربی

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی از اخذ ۷۴۳۸ فقره سند تک برگی از زمان استقرار دولت سیزدهم در استان خبرداد.

رسول عطایی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به واگذاری اراضی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان افزود: طی سال ۱۴۰۰، به تعداد ۲۰۰۵ فقره، طی سال۱۴۰۱، تعداد ۲۰۰۶ فقره، در سال ۱۴۰۲ به تعداد ۳۳۰۰ فقره و در سال جاری، ۱۲۷ فقره سند تک برگی در استان اخذ شده است.

وی با اشاره به واگذاری ۹۳.۹ هکتار زمین غیرمسکونی برای اجرای طرح‌های گسترش خدمات عمومی طی دولت سیزدهم در استان ادامه داد: طی این بازه زمانی ۳ ساله، به ۵۲۸ خانوار اقشار ویژه زمین واگذار شده است.

عطایی با اشاره به اخذ اسناد برای اراضی ملی و موات داخل محدوده به میزان ۶۸ هکتار طی این بازه زمانی گفت: طی دولت سیزدهم ۳۶۸۶ قطعه اراضی تصرفی در استان شناسایی شده است.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان اظهار کرد: طی ۳ سال گذشته برای ۴۵۳ قطعه از اراضی دولتی متصرفی، احکام قطعی صادر شده است.

وی در دولت سیزدهم، از ساماندهی ۷۰۹۶۰ رکورد بایگانی الکترونیکی در استان خبرداد.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی از تحویل ۱۹۰۴ واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن طی ۳۲ ماهه خدمت دولت سیزدهم در استان خبرداد.

عطایی با اشاره به طرح‌های حمایتی مسکن در دولت سیزدهم در استان افزود: طی ۳۲ ماهه خدمت دولت سیزدهم عملیات اجرایی ۱۰ هزار و ۹۵۹ واحد مسکونی طرح نهضت ملی در استان شروع شد.

وی ادامه داد: طی بازه زمانی مذکور تسهیلات ساخت برای ۳۳۵۱ واحد مسکونی این طرح پرداخت شد و ۱۹۰۴ واحد تحویل دارندگان شد.

عطایی ادامه داد: در این مدت طرح تفکیکی ۱۶۹۵ هکتار از طرح نهضت ملی مسکن تهیه و ۶۸۷ هکتار آماده سازی شد.

سرپرست اداره کل راه و شهرسازی استان با اشاره به مسکن مهر استان در دوران استقرار دولت سیزدهم گفت: طی ۳۲ ماهه اخیر، فروش اقساطی ۷۰۱۸ واحد از مساکن مهر استان انجام و ۴۹۲۲ واحد تحویل متقاضیان شد.

وی خاطر نشان کرد: در بازه زمانی مذکور، در راستای تکمیل معابر دسترسی طرحهای حمایتی مسکن ۳۸۹۹ تن قیر تخصیص یافته و جذب شده است.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

اشتغالزایی برای ۲۵۳۷ از مددجویان تحت پوشش بهزیستی آذربایجان‌غربی

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی از رشد ۴۳.۵ درصدی ایجاد اشتغال برای مددجویان بهزیستی استان در دولت سیزدهم خبرداد.

پروین محمدپوری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم در بهزیستی استان افزود: طی استقرار دولت سیزدهم برای ۲۵۳۷ از مددجویان تحت پوشش بهزیستی استان شغل ایجاده شده است.

وی ادامه داد: در این باز زمانی، ۳۳۰.۴ میلیارد تومان در حوزه اشتغال اعتبار جذب شده که شاهد رشد ۴۷۳ درصدی هستیم.

محمدپوری میزان جلب و جذب مشارکتهای مردمی را در دولت سیزدهم، ۷۵ میلیارد تومان اعلام کرد و با اشاره به رشد ۱۶۸۵ درصدی این حوزه افزود: در بازه زمانی مذکور، ۳۷۷۱ نفر معتاد متجاهر در استان ساماندهی و درمان شده که در این حوزه نیز رشدی ۷۸۱ درصدی را داریم.

مدیرکل بهزیستی استان تعداد خانوارهای دریافت کننده مستمری از بهزیستی استان در دولت سیزدهم را ۶۵ هزار و ۳۹ خانوار اعلام کرد و گفت: با تلاشهای دولت سیزدهم در ارائه خدمات به مددجویان، تعداد پشت نوبتی دریافت کننده مستمری بهزیستی استان از ۱۹ هزار و ۷۰۰ نفر به ۱۲۸۴ نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه افراد دارای ضایعه نخاعی دریافت کننده حق پرستاری در این بازه زمانی، ۲۰۹۷ نفر و تعداد معلولان دریافت کننده این حق ۵۶۱۲ نفر است، تصریح کرد: در دولت سیزدهم از ۳۶۶۹ خانواده دارای فرزند چندقلو حمایت شده است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه طی سه ساله فعالیت دولت سیزدهم در استان ۱۰۶ نفر کودک به فرزندخواندگی سپرده شدند، افزود: طی سال ۱۴۰۰، ۲۶ فرزند، سال ۱۴۰۱، ۳۴ مورد و طی سال گذشته: ۴۶ نفر به فرزند خواندگی سپرده شدند.

محمدپوری با بیان اینکه طی دولت سیزدهم، ۲۱ هزار میلیون تومان به مددجویان مراجعه کننده به میز خدمت استان پرداخت شده است، اظهار کرد: در این بازه زمانی مبلغ ۱۰۲.۸ میلیارد تومان اعتبار بلاعوض به مددجویان در تامین مسکن مددجویی پرداخت شده است.

وی از رشد ۲۳۰ درصدی جذب اعتبارات عمرانی به مبلغ ۳۶۷ هزار و ۱۰۴ میلیون ریال طی دولت سیزدهم در استان خبرداد و گفت: دولت سیزدهم با هدف حمایت از مددجویان خدمات ارزنده ای را ارائه کرده است.

گامهای بلند دولت سیزدهم در مسیر توسعه آذربایجان‌غربی

صادرات ۳۷.۳ میلیون دلار از صنایع دستی آذربایجان‌غربی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: طی فعالیت دولت سیزدهم ۳۷.۳ میلیون دلار از صنایع دستی استان صادر شده است.

مرتضی صفری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم در حوزه صنایع دستی استان افزود: از شهریور ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۱، ۲۰ میلیون دلار و طی سال ۱۴۰۲؛ ۱۷.۳ میلیون دلار انواع صنایع دستی استان صادر شده است.

وی با اشاره به صدور و تمدید ۳۴۱۶ فقره مجوز صنایع دستی طی دوران استقرار دولت سیزدهم اظهار کرد: از محل صدور مجوزهای سه گانه صنایع دستی و مشاغل خانگی در استان طی سال ۱۴۰۰ _۱۴۰۱، به تعداد ۱۲۵۰ فرصت شغلی در حوزه صنایع دستی ایجاد شده و همچنین ۸۳۴ شغل در سامانه رصد طی سال گذشته ثبت شده است.

صفری با اشاره به اعطای تسهیلات به صنعتگران به تعداد نفر در استان افزود: از شهریور ۱۴۰۰ تا پایان سال ۱۴۰۱ بیش از ۴۰۳ میلیارد ریال به ۳۰۰  نفر از صنعتگران، طی سال گذشته به ۳۹۱ نفر به میزان ۷۱۸ میلیارد ریال از محل تبصره ۱۶ و به ۲۶۶ نفر به مبلغ ۱۷۰ میلیارد ریال از محل مشاغل خانگی تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همچنین از دریافت ۲۵ مهر اصالت ملی( نشان ملی مرغوبیت) برای صنایع دستی استان در دولت سیزدهم خبرداد.

صفری با اشاره به موضوع بیمه هنرمندان صنایع دستی نیز گفت: طی دولت سیزدهم، ۱۳۰ نفر از هنرمندان این حوزه به تامین اجتماعی جهت بیمه معرفی شدند.

وی با اشاره به ارائه آموزشهای عمومی کوتاه مدت و تخصصی به فعالین و شاغلین حوزه صنایع دستی استان در دولت سیزدهم گفت: طی سال گذشته ۸۲۶ نفر از دوره های کوتاه مدت و ۱۵۰ نفر از شاغلین صنایع دستی از دوره های تخصصی بهره مند شدند.

صفری از صدور ۱۴ مورد مجوز فعالیت فروشگاهی طی سال گذشته در استان خبرداد و اظهار کرد: تکمیل بیش از ۷۰ درصدی پروژه ساختمان توسعه و ترویج صنایع دستی تکاب، درجه بندی کارگاه های صنایع دستی و اعطای گواهی کیفیت به ۳۰ فقره کارگاه، ثبت دو اثر مالکیت معنوی، برگزاری ۴۱ بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی به تعداد ۷۰۰غرفه و راه اندازی اولین خانه صنایع دستی ،موزه صنایع دستی و کلاسهای آموزشی در ساختمان مدرسه هدایت از مهم ترین پروژه های صنایع دستی استان طی سال گذشته بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اظهار کرد: آموزش تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی به تعداد ۱۰ نفر در ارومیه، شرکت در جشنواره گلیم ایرانی در خرداد ماه، برگزاری ۱۳ بازارچه موقت صنایع دستی در نوروز، برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی در منطقه آزاد ماکو، همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه مدت صنایع دستی به تعداد ۲۴۰ نفر از محل تفاهم نامه با زندانها بخشی از اقدامات حوزه صنایع دستی در سه ماهه اول امسال است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌غربی گفت: ۷۸ پروژه حوزه گردشگری طی استقرار دولت سیزدهم در استان به بهره برداری رسیده است.

مرتضی صفری با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم در حوزه گردشگری استان از افتتاح و صدور پروانه بهره برداری جدید به ۱۵ شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری در استان طی ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ تا اردیبهشت ۱۴۰۳ خبرداد و گفت: ۹ پروانه بهره برداری اقامتگاه بوم گردی، ۳ پروانه مهمانپذیر، ۳ هتل ۲ اقامتگاه سنتی ، ۲ سفره خانه سنتی در این بازه زمانی صادر شده است.

وی، از صدور ۱۱ کارت راهنمای گردشگری در استان خبرداد و افزود: طی این مدت ۲۲ گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری، ۶ گواهینامه جدیدی حرفه ای گردشگری سلامت نیز صادر شده است.

صفری با اشاره به تمدید پروانه بهره برداری ۷۸ شرکت خدمات مسافرتی و گردشگری در استان اظهار کرد: طی استقرار دولت سیزدهم پروانه بهره برداری ۱۴۸ واحد اقامتی، بین راهی، بوم‌گردی، تفریحی و سفره خانه سنتی تمدید شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان به تشکیل ۲۷۲ پرونده و برخورد با فعالیت‌های غیرمجاز گردشگری در بازه زمانی ۳ ساله اشاره کرد و افزود: ۷۴ واحد گردشگری تعلیق و پلمب شده همچنین ۲۳ پروانه دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری نیز تعلیق یا لغو شدند.

صفری ادامه داد: طی بازه زمانی ۳ ساله فعالیت دولت سیزدهم، ۹۹۲ فقره نظارت از تاسیسات گردشگری و خدمات رسان خدمات سفر استان نظارت شده و ۲۷۴ مورد تذکر و اخطاریه صادر شده است.

وی با اشاره به پروژه های در حال ساخت استان در حوره گردشگری افزود: در حال حاضر ۵۲ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۶۹۰۰ میلیارد تومان در حال ساخت است که با اتمام این پروژه ها یک هزار و ۱۱۰ اتاق و ۲۳۶۱ تخت به مجموع تخت‌های اقامتی استان اضافه می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از صدور ۲۶۸ فقره موافقت اصولی و ایجاد اشتغال برای ۲۱۱۵ نفر طی ۳ سال استقرار دولت سیزدهم در استان خبر داد و گفت: طی بازه زمانی مذکور ۴۴ مجوز ایجاد، اصلاح و تکمیل صادر شده ،همچنین ۲۴ فقره پروانه بهره برداری با ایجاد اشتغال برای ۱۶۷ نفر صادر شده است.

صفری ادامه داد: طی بازه زمانی مذکور با پرداخت تسهیلات به ۳۹ طرح برای  ۵۷۴ نفر به شغل ایجاد شده است.

وی با اشاره به برخی از اقدامات انجام شده طی سه سال استقرار دولت سیزدهم در حوزه گردشگری استان افزود: تهیه و نصب ۱۲۰ تابلو اطلاع رسانی سرویس بهداشتی در محورهای مواصلاتی استان، تهیه و نصب برچسب سامانه نظارت شکایات سرویس‌های بهداشتی به تعداد ۷۲۳ برچسب، ساماندهی سرویس‌های بهداشتی در مسیرهای پرتردد گردشگری استان به تعداد ۲۲۵ مورد، مشارکت در برگزاری نمایشگاه و جشنواره گیلاس اشنویه و آفتابگردان خوی، نوروزگار، جام زرین حسن لویی نقده، مراسم آیینی قره کلیسا، برگزاری دوره‌های آموزشی توانمندسازی برای فعالان گردشگری به تعداد بیست و هفت دوره، حضور شانزدهم جشنواره ملی آش ایرانی زنجان مشارکت در نمایشگاه سلامت و مدیکال وان ترکیه، حضور در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری وان ترکیه، برگزاری تور آشناسازی برای فعالان گردشگری کشورهای همسایه، کتابچه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان، ثبت رویدادهای گردشگری استان در سامانه تقویم رویدادهای گردشگری از اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری استان است.

تحویل ۴۹۱ هزار قطعه کارت ملی هوشمند در آذربایجان‌غربی

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان‌ غربی گفت: در طول فعالیت دولت سیزدهم، ۴۹۱ هزار قطعه کارت ملی هوشمند به مردم استان تحویل داده شده است.

سعید احمدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به عملکرد این اداره کل در دولت سیزدهم در استان افزود: استفاده از ظرفیت خیرین در امور عمرانی ادارات ثبت احوال استان، راه‌اندازی میز خدمت در کلیه ادارات ثبت احوال استان، راه اندازی تمام وقت اداره ثبت احوال شهرستان تازه تاسیس چهار برج با ارائه تمامی خدمات ثبت احوال در سال ۱۴۰۱، راه اندازی تمام وقت اداره ثبت احوال شهرستان تازه تاسیس میرآباد با ارائه تمامی خدمات ثبت احوال در سال ۱۴۰۲ از جمله این اقدامات است.

وی، افزایش اعتبارات تملک دارائی های سرمایه ای ثبت احوال استان با تخصیص بالای ۶۸ درصد در سال ۱۴۰۱ و تخصیص صد درصدی در سال۱۴۰۲ را از دیگر اقدامات در دولت سیزدهم اعلام کرد و گفت: استقرار میز خدمت ثبت احوال استان در مرز تمرچین در سال ۱۴۰۲ برای ارائه خدمات سریع و رفع مشکل سجلی و هویتی به زائران اربعین حسینی، اعطای مجوز و راه‌اندازی ۲۰ دفتر جدید پیشخوان دولت در سطح استان در راستای برون سپاری خدمات به بخش خصوصی از طریق درگاه ملی مجوزها، تعیین تکلیف اسناد ممنوع الخدمات و رفع ممنوعیت با مساعدت دادگستری و دادستانی استان در راستای تکریم حقوق شهروندی مردم استان نیز در این بازه زمانی انجام شده است.

احمدی در ادامه با بیان اینکه در طول استقرار دولت سیزدهم، پرونده های افراد فاقدین شناسنامه در سطح استان تعیین تکلیف شده از صدور شناسنامه و یا کارت شناسایی موقت برای آنها خبر داد.

مدیرکل ثبت احوال استان آذربایجان غربی تصریح کرد: راه اندازی مرکز رصد جمعیت استان در اسفندماه ۱۴۰۲، برون سپاری اخذ درخواست شناسنامه های بالای ۱۵ سال به دفاتر پیشخوان، چاپ و تحویل آنها  توسط پست استان درب منازل متقاضیان از دیگر اقدامات انجام شده در بازه زمانی مذکور برای مردم استان است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.