×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 18 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
ثمر دهی درخت پیشرفت آذربایجان‌غربی با راهبری دولت سیزدهم

۱۲ مرداد ۱۴۰۰ که دولت مردمی آیت الله رییسی در ایران شکل گرفت، گمان نمی‌رفت که مناطق مرزی و محروم کشور این گونه مورد توجه قرار بگیرند ولی این امر محقق شد و آذربایجان غربی به عنوان استانی که پیشتر پسوند محرومیت داشت، راه های پیشرفت را با راهبری دولت سیزدهم به سرعت طی می کند.

 آذربایجان غربی در شمالی ترین نقطه ایران اسلامی با بیش از سه میلیون نفر جمعیت و مساحتی افزون بر ۳۷ هزار کیلومتر مربع است که سیزدهمین استان بزرگ کشور محسوب می‌شود و ۲٫۲۵ درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

جمعیت آذربایجان غربی طبق آخرین سرشماری سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است که ۴٫۰۸ درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده‌ و از این لحاظ هشتمین استان پرجمعیت کشور به‌شمار می‌آید.

آذربایجان غربی استانی استراتژیک به لحاظ قرار گیری در کریدورهای بین المللی و بهره مندی از ظرفیت های مرزی است و برای شکوفایی ظرفیت های استانی در راستای پیشرفت و آبادانی، طی یک برنامه و اقدام جهادی، پیشران های توسعه اعم از مرز، تجارت بین الملل، گمرکات، بازگشایی مرزهای جدید، معادن و گردشگری به طور جدی در دستور کار دولت قرار دارد.

کمترین دستاورد فعالیتهای دولت در این استان رضایتمندی عمومی در زمینه افزایش اشتغال و بسترهای آن است که به منجر به بهبود در آمد و معیشت آنان شده است.

افتتاح پنج هزار پروژه نیمه تمام در طی ۲ سال، جهش ۲۲ پله ای استان در نرخ بهره وری، تحقق کامل سهم اشتغال و پروژه های عظیم راه سازی، احیای چندین واحد راکد صنعتی و ساخت چند صد کلاس درس در استان نمونه ای فعالیت های چشمگیر دولت در استان است که با پیگیری استاندار آذربایجان غربی در حال تحقق بوده و موجب امید آفرینی و ایجاد انگیزه در شهروندان می شود.

پنج هزار طرح نیمه تمام در آذربایجان غربی به بهره برداری رسید

اظهارات استاندار آذربایجان غربی بیانگر این است که در ۲ سال گذشته بیش از پنج هزار پروژه نیمه تمام که به خاطر گره های حقوقی و مالی راکد مانده بودند، افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفتند که گامی بزرگ در بخش صنعت و تولید بوده است.

معتمدیان در این باره اضافه کرد: این پروژه ها با اعتبار ۴۴۰ هزار میلیارد (۴۴ هزار میلیارد تومان) در استان از ابتدای دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفته اند.

وی اظهار کرد: بر همین اساس با اختصاص ۵۰۰ هزار میلیارد ریال ( ۵۰ هزار میلیارد تومان) در سفر سال گذشته ریاست جمهوری به آذربایجان‌غربی، این منطقه در جمع سه استان با جذب بیشترین اعتبارات سفرهای استانی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه بازگشایی مرزهای جدید با عراق و ترکیه به عنوان یکی از مطالبه های جدی استان اجرایی شده است، ادامه داد: امروز آثار و برکات بهره مندی از ظرفیت های مرزی را در رشد شاخص های اقتصادی از جمله اشتغال شاهد هستیم.

استاندار آذربایجان غربی توجه به پیشران معدن از طریق توسعه مطالعات، تعیین تکلیف معادن راکد و سرمایه گذاری در بخش معدنی را از دیگر اقدامات شاخص استان برشمرد و گفت: در ۲ سال علاوه بر شناسایی پهنه های جدید معدنی، ۷۲۰ معدن و پهنه تعیین تکلیف شد.

وی با اشاره به تحولات رخ داده در توسعه صنعتی، کشاورزی و گردشگری، تامین امنیت را مبنای اصلی توسعه دانست و افزود: به مدد تلاش نیروهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و قضایی، آذربایجان غربی جزو پنج استان امن کشور محسوب می شود.

ارتقای آذربایجان غربی به رتبه هفتم بهره وری در کشور

معتمدیان افزایش نرخ بهره وری را یکی از اولویت های دولت برشمرد و گفت: با تلاش سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دستگاه های اجرایی، آذربایجان غربی از رتبه ۲۹ بهره وری در سال ۱۴۰۰ به رتبه هفتم در سال جاری ارتقا یافته است.

وی نهضت گازرسانی را از خدمات بزرگ جمهوری اسلامی معرفی کرد و افزود: ضریب نفوذ شبکه گاز در آذربایجان‌غربی به ۸۵ درصد رسیده و به ۵۶۲ روستا در ۲ سال گذشته گازرسانی شده است.

۴۰ هزار خانوار روستایی آذربایجان غربی از نعمت گاز بهره مند شدند

علیرضا شیخی مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در سال‌جاری بیش از ۴۰ هزار خانوار در قالب ۲۶۷ روستا از نعمت گاز بهره مند شدند که پیش بینی می شود این تعداد تا آخر سال به ۵۰ هزار خانوار برسد.

وی افزود: توسعه شبکه گذاری امسال در استان چهار درصد بود و با توجه به اینکه ۴۰ هزار خانوار به جمع مصرف کنندگان افزوده شده می توان گفت افزایش مصرف گاز خانگی به خاطر توسعه بوده است.

مدیر عامل شرکت گاز اذربایجان غربی اضافه کرد: هم اکنون ۸۳ درصد روستاهای استان از گاز بهره مند هستند که تا پایان دهه فجر به ۸۵ درصد و در هفته دولت سال آینده به ۹۲ درصد می‌رسد.

وی ادامه داد: در تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار عملیات گاز کشی انجام و سعی می شود بقیه روستاها نیز به سرعت از نعمت گاز بهره مند شوند.

برهمین اساس طبق برنامه ریزی‌ها تعداد روستاهای برخوردار از نعمت گاز تا پایانسال به یک هزار و ۹۰۰ روستا می رسد.

افزون بر ۷۳ هزار میلیارد ریال در بخش راه آذربایجان غربی هزینه شد

مدیرکل راه وشهرسازی آذربایجان غربی با بیان اینکه ۲۹۴ کیلومتر راه با ۷۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده در دولت سیزدهم در استان به بهره برداری رسیده است، گفت: با ورود سرمایه گذار بخش خصوصی و پس از انجام نقل و انتقالات از پیمانکار قبلی به پیمانکار بخش خصوصی، اولویت راه و شهرسازی، تکمیل نواقصات قطعات یک و ۲ و شروع عملیات اجرایی قطعه سه آزاد راه ارومیه به تبریز است.

سید محسن حمزه لو با اشاره به عملکرد حوزه مسکن در دولت سیزدهم نیز بیان کرد: در این بخش ۶ هزار و ۱۵۲ واحد مسکن حمایتی به بهره برداری رسیده است.

وی بیان کرد: همچنین در راستای بهسازی معابر شهری و توسعه رفاه اجتماعی چهار هزار و ۴۶۷ تن قیر رایگان به ارزش ۴۱۹ میلیارد ریال جهت آسفالت معابر محلات هدف در اختیار شهرداری های آذربایجان غربی قرار گرفته است.

رشد چشمگیر آذربایجان‌غربی در نوسازی بافت‌های فرسوده

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان غربی گفت: این استان در روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن رتبه سوم کشوری را در نوسازی مساکن بافت‌های فرسوده طرح بازآفرینی شهری به خود اختصاص داده است.

سید محسن حمزه‌لو افزود: آذربایجان‌غربی با ثبت ۱۱ هزار و ۶۱۲ واحد مسکونی در سامانه ستاد ملی حائز رتبه سوم کشوری در حوزه نوسازی مساکن بافت‌های فرسوده طرح بازآفرینی شهری شده است و با این آمار در برنامه ۲ ساله طرح نوسازی مساکن در بافت‌های فرسوده شهری ۸۶.۵ درصد از برنامه ابلاغی را محقق کرده است.

وی افزود: در بخش نوسازی مسکن در دولت سیزدهم ۱۲ هزار و ۳۹۲ واحد در محدوه های بازآفرینی شهری نوسازی شده است.

سرمایه گذاری ۳۴ هزار میلیارد ریالی در صنعت آذربایجان غربی/ ۶۱ درصد بیشتر از سال گذشته

طبق اخبار منتشر شده توسط ادراه کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی هفت هزار و ۸۱۳ مورد اشتغال صنعتی طی ۹ ماه امسال در استان به ثبت رسید که ۳.۵ برابر مدت مشابه سال گذشته است.

میزان اشتغال صنعتی آذربایجان غربی در ۹ ماه سال گذشته ۲ هزار و ۲۱۲ نفر بود که امسال بیش از پنج هزار و ۶۰۰ نفر بیشتر شده است.

همچنین امسال ۳۴ هزار میلیارد ریال برای بهره برداری از واحدهای صنعتی در آذربایجان غربی سرمایه گذاری شده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۲۱ هزار میلیارد ریال بود و امسال ۶۱ درصد افزایش دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی در این باره به ایرنا گفت: در ۹ ماه امسال ۱۳۵ پروانه بهره برداری صنعتی در آذربایجان غربی صادر شده که نسبت به ۱۱۷ پروانه صادره سال گذشته ۱۵ درصد رشد دارد.

وی ادامه داد: امسال همچنین ۸۴۳ فقره جواز تاسیس صنعتی در آذربایجان غربی صادر کرده ایم در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۷۱۵ فقره بود.

عبد الحمید سرتیپی گفت: میزان اشتغال پیش بینی شده برای این واحدها نیز با رشد ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ هزار و ۲۶۹ نفر است.

وی افزود: در این واحدها تا رسیدن به مرحله بهره برداری ۳۳۶ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام خواهد شد که در این خصوص نیز رشد یک درصدی را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم.

احیای ۱۹ معدن غیرفعال در آذربایجان غربی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به احیای ۱۹ معدن غیرفعال در استان در طی سالجاری گفت: در مدت مشابه پارسال ۱۶ واحد احیا شده بود.

سرتیپی اضافه کرد: همچنین امسال ۵۴ واحد معدنی از طریق مزایده در آذربایجان غربی به مرحله احیا رسیده در حالی که این رقم در مدت مشابه پارسال، ۴۱ واحد بود.

وی در خصوص میزان حقوق دولتی دریافتی از معادن در سال جاری نیز گفت: امسال چهار هزار و ۴۴۹ میلیارد ریال در این بخش وصولی داشتیم که نسبت به ۲ هزار و ۳۹۳ میلیارد ریال مدت مشابه سال گذشته ۱۸۶ درصد رشد دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی افزود: در ۹ ماه سال جاری، ۴۷ پروانه اکتشاف معدنی، ۲۴ فقره گواهی کشف و ۴۱ پروانه بهره برداری معدنی در استان صادر شده که نتیجه آن، جذب سرمایه گذاری ۲۱۱ میلیارد ریالی در حوزه گواهی های کشف، یک هزار و ۱۲۱ میلیارد ریالی در بخش پروانه های بهره برداری و اشتغال ۲۹۰ نفر در بخش معدن بود.

رشد ۵۷ درصدی صادرات آذربایجان غربی

سرتیپی درخصوص فعالیت های بخش تجارت بین الملل آذربایجان غربی با توجه به دارابودن ۹۶۷ کیلومتر مرز و وجود گمرکات و پایانه های رسمی متعدد در استان اظهار کرد: طی هشت ماه امسال یک میلیارد و ۶۳۷ میلیون دلار صادرات از استان به ثبت رسید که ۵۷ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال بود.

وی ادامه داد: از لحاظ وزنی نیز میزان صادرات هشت ماهه امسال آذربایجان غربی بیش از چهار میلیون و ۳۶۰ هزار تن بود که در این خصوص هم رشد ۳۶ درصدی را شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: در بخش واردات هم ۳۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار از طریق استان به کشور وارد شده که به ترتیب ۲۴ و هشت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر بوده است.

۳۱ هزار و ۳۷۰ میلیاردریال سرمایه گذاری در واحد های صنعتی آذربایجان غربی انجام شد

به گزارش ایرنا در حال حاضر ۲ هزار و ۳۰ واحد صنعتی دارای پروانه با حجم سرمایه گذاری ۱۳۸ هزار میلیارد ریال در استان وجود دارد که این تعداد واحد صنعتی زمینه اشتغال‌زایی برای ۶۱ هزار و ۱۳۹ نفر را فراهم کرده‌اند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی گفت: همزمان با ایام مبارک دهه فجر ۱۹ واحد صنعتی استان با حضور مقامات کشوری و استانی بصورت نمادین به بهره برداری خواهد رسید.

عبدالحمید سرتیپی افزود: این واحدهای صنعتی در آذربایجان‌غربی با سرمایه گذاری ۳۱ هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال مستقیم برای یک هزار و ۲۵۷ نفر افتتاح خواهد شد و این طرح ها عمدتا در زمینه های صنایع نساجی و سلولزی، صنایع غذایی، قطعه و ماشین سازی و غیره فعالیت می کنند.

وی افتتاح طرح توسعه کارخانجات نساجی خوی و قند میلاد مهاباد را از مهم ترین طرح های آماده افتتاح استان آذربایجان غربی در دهه فجر امسال اعلام کرد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی با بیان این مطلب که ۱۱ طرح از ۱۹ طرح مذکور در ارومیه افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد ادامه داد: سه طرح در مهاباد، دو طرح در خوی، یک طرح در تکاب، یک طرح در سلماس و ۱ طرح دیگر در شهرستان نقده افتتاح می شود.

سرتیپی گفت: از هفته دولت تا دهه فجر امسال ۸۰ فقره پروانه بهره برداری صنعتی با حجم سرمایه گذاری ۱۴ هزار و ۷۸۲ میلیارد ریال و اشتغالزایی برای سه هزار و ۷۴۶ نفر صادر و به بهره برداری رسیده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان غربی عنوان کرد: در بازه زمانی یاد شده تعداد ۴۶۸ فقره جواز تاسیس برای ایجاد طرح های جدید صنعتی و یا توسعه ای با حجم سرمایه گذاری ۱۵۱ هزار و ۴۶۶ میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم برای ۱۰ هزار و ۶۰۷ نفر صادر شده است.

۲۲۰ روستای آذربایجان غربی آب رسانی شد

تا پیش از دولت سیزدهم وضعیت آبرسانی به روستاها در آذربایجان غربی چندان مطلوب نبود ولی در حدود ۲.۵ سال گذشته اقدامات قابل توجهی در این خصوص رخ داده و در حال حاضر میزان آبرسانی روستایی در استان از میانگین کشوری پیش افتاده است.

طبق گفته مسوولان، اهتمام ویژه ای در آذربایجان غربی برای آبرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا پایان دولت سیزدهم در دستور کار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی با اشاره به اهتمام ویژه دولت سیزدهم برای ارتقای شاخص های آبرسانی به ویژه در روستاها گفت: در حدود ۲ سال گذشته به ۲۲۰ روستای استان آبرسانی صورت گرفته است.

محمد اشرفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای این طرح ها، هزاران خانوار روستایی از خدمت آب شرب سالم و بهداشتی استفاده کرده اند.

وی اضافه کرد: در کنار آن، طرح فاخر آبرسانی به ۴۰۰ روستای آذربایجان غربی با همکاری قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) سپاه در دست اجراست و برای اجرای این طرح ۹ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال هزینه می شود.

اشرفی اظهار کرد: در قرارداد دوم نیز تعداد دیگری از روستاهای فاقد آب شرب در آذربایجان غربی مورد هدف اجرای طرح آبرسانی قرار می گیرند تا به یکی از اهداف دولت سیزدهم که آبرسانی به همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار است، در استان دست یابیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی با اشاره به افتتاح آبرسانی به ۵۰ روستا در دهه فجر امسال گفت: این روستاها در شهرستان های ارومیه، سلماس، پیرانشهر، مهاباد، سردشت، تکاب و چالدران قرار داشتند که به میمنت این ایام مبارک، از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند.

براساس اظهارات وی برای آبرسانی به این روستاها یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است و با بهره برداری از این طرح ها، پنج هزار خانوار روستایی با ۱۹ هزار نفر جمعیت از آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار برخوردار شدند.

تحقق کامل میزان تعهد اشتغال ابلاغی در آذربایجان غربی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: تعهد اشتغال ۴۲ هزار نفری پیش‌بینی‌شده برای سال‌جاری در استان به‌طور کامل محقق شده که نشان‌دهنده ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب و بازار کار خوب در استان است.

علی دهقانی افزود: میزان اشتغال پیش بینی شده برای آذربایجان غربی در سال جاری، ۴۲ هزار و ۵۹ نفر بود که تاکنون ۴۲ هزار و ۵۲۳ فرصت ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه هنوز ۴۵ روز از سال باقی مانده، شاهد تحقق بیش از ۱۰۱ درصدی اشتغال در آذربایجان غربی هستیم که امیدواریم در این مدت نیز روند ایجاد فرصت های شغلی تداوم یافته و به رکوردی قابل توجه در این خصوص دست یابیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان غربی ادامه داد: تعهد هر استان در ابتدای سال به استانداری ‌ها ابلاغ می شود که پس از توزیع دستگاهی و شهرستانی، اشتغال های ایجادی بر اساس خوداشتغالی – کارفرمایی، حقیقی – کارفرمایی، حقوقی غیردولتی و دولتی غیررسمی در سامانه رصد اشتغال کشور به ثبت می رسد.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی در دولت سیزدهم در سایه توجه ویژه مسوولان شاهد رشد چشمگیری بوده است که این روند همچنان ادامه دارد و ایام دهه مبارک فجر زمانی برای تبیین این اقدامات و دستاوردهای منحصر بفرد توسط دولتمردان است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.