×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 18 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
امید به زندگی در آذربایجان‌غربی ۳ سال بیشتر از کشور/فشار و قندخون بلای جان مردم

غربالگری سراسری از جمعیت بالای ۱۸ سال پرده از خطری برداشت که گویای درگیری ۴۴.۸ درصد جمعیت آذربایجان‌غربی به فشارخون بالا و دیابت است این درحالی است که با تلاش دولت سیزدهم در نظام سلامت امید به زندگی در آذربلایجان‌غربی به ۷۸ سال رسیده و می توان با کنترل فشار و قند خون، این رقم را نیز بیشتر کرد.

 اگر یک فرد سیگاری در جمعی سیگار خود را از جیبش در بیاورد و با فندک مخصوص خود آن را روشن کند، مسلما خیل افراد آن جمع به این حرکت وی اعتراض می‌کنند اما اگر فردی یکی از عاملان اصلی دیابت که شیرینی و شکلات است را به دست بگیرد، بیشتر افراد احتمال دارد در مصرف آن، وی را همراهی کنند؛ این داستان خیلی از افراد جامعه ماست که باید در این باره هم فرهنگ سازی کرد و از مصرف شیرینی و همه آن مواردی که فشار یا قند خون را بالا می برند، جلوگیری کرد.

امید به زندگی یکی از اصل‌های نظام سلامت هر کشوری است که دولت سیزدهم نیز برای ارتقای این شاخص، توجه ویژه‌ای دارد و برای همین امر نیز غربالگری های متعدد را راه اندازی کرده است؛ رقم این شاخص در کشور، در مرز ۷۵ سال است اما این رقم در آذربایجان‌غربی به ۷۸ سال رسیده و با غربالگری انواع بیماری‌ها سعی می شود از این رقم نیز بیشتر شود.

بیش از ۴۵ میلیون و ۳۴۸ هزار و ۳۹۳ نفر نفر در پویش ملی سلامت، غربالگری پرفشاری خون و دیابت شرکت کرده‌اند و این همراهی از اعتماد بسیار بالای مردم به نظام سلامت کشور حکایت دارد و برگ برنده‌ای است که در اختیار نظام سلامت قرار گرفته است.

از این تعداد ۸۴۲ هزار و ۳۷۷ نفر با احتمال ابتلا به پرفشاری خون و ۴۶۷ هزار و ۲۸ نفر با احتمال دیابت در سراسر کشور شناسایی شده اند که رقم بسیار بالایی به شمار می رود ولی شناسایی آن، امری مغتنم برای ارتقای شاخص های سلامتی در کشور است.

در آذربایجان‌غربی نیز ۲ میلیون و ۴۶۲ هزار و ۷۹ نفر جمعیت بالای ۱۸ سال است که ۲ میلیون و ۱۹ هزار و ۸۷۴ نفر آن در پویش ملی سلامت شرکت کردند؛ اما خبری که همه را نگران می‌کند جمع‌بندی افراد دارای فشاری خون و دیابت است.

جمع کل افراد شناسایی شده در فشار خون و دیابت به همراه افرادی که سابقه این بیماری را دارند به طرز عجیبی باور نکردنی است و خبر از درگیری حدود نصف مردم به این بیماری‌ها را می‌دهد.

پدرم فشار خون دارد و همیشه حبه سیر در یخچال داریم

فاطمه نیساری دانشجوی ارومیه‌ای در این خصوص به ایرنا می‌گوید: پدر من فشار خون بالا دارد و از سابقه فشار خون خود نیز آگاه است؛ برای همین همیشه حبه سیر و ماست حتما در یخچال خانه‌مان داریم تا هنگام بالا رفتن فشار پدر از آن استفاده کنیم.

وی افزود: چند روز پیش که غربالگری در سطح شهر انجام می‌شد، همه ما غربالگری شدیم و فعلا اثری در من از فشار خون نیست.

همسرم فشار خون دارد و مراقبت از او اولویت من است

اشکان تاجفر شهروند ارومیه که پارچه فروش است، نیز به ایرنا گفت: من ۴۰ سال دارم و شکرخدا مشکل خاصی از لحاظ فیزیکی ندارم اما همسرم فشار خون بالا دارد و تحت درمان است؛ آن هم به گونه‌ای که هر روز از قرص‌ها مخصوص خود استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: وظیفه من توجه همه ساعته به خانمم در خصوص این بیماری است بنابراین هر راهی که برای درمان او باشد، انجام می‌دهم.

همیشه حواسم به فرزندم است

رضا عباسی اهل ارومیه و کارمند یک شرکت تبلیغاتی است و به ایرنا می‌گوید: نگاه من به زندگی در رعایت رژیم غذایی است تا هر خوراکی صرف ناهار و شام نشود و این موضوع را نیز به پسرم بارها تاکید می‌کنم که مبادا زندگی خود را با خوراکی‌های مضر تحت الشعاع قرار دهد.

وی افزود: اگر ورزش کردن و خنده و شادی را در کنار نحوه خورد و خوراک ارتقا دهیم، مسلما زندگی شادتر و به دور از هر بیماری خواهیم داشت.

با یک حساب سر انگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که متاسفانه ۴۴.۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال غربالگری شده در آذربایجان‌غربی از یکی از ۲ بیماری فشار خون یا قند خون رنج می برند که یکی از عاملان اصلی آن مصرف نمک است؛ اینکه چرا متولیان امر سلامت، نمک را به عنوان یکی از عوامل اصلی تغذیه ناسالم شهروندان انتخاب کرده‌اند، پاسخ روشنی دارد؛ دیابت و فشار خون بالا عامل عمده بیماری‌های غیرواگیر از جمله بیماری‌های قلبی و عروقی هستند که ارتباط مستقیمی با مصرف قند و نمک دارند به همین دلیل برای کنترل این بیماری‌ها باید سبک تغذیه اصلاح و فعالیت بدنی افزایش یابد.

امید به زندگی ۷۸ ساله در آذربایجان‌غربی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: میانگین کشوری از نظر امید به زندگی ۷۵ سال است اما خوشبختانه این رقم در این استان متفاوت است و در مرز ۷۸ سال قرار دارد.

دکتر احسان ریخته‌گر می‌گوید: اعمال رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی رابطه مستقیم به مراحل امید به زندگی دارد که البته از نظر پزشکی مرگ زیر ۷۰ سال یک مرگ زود هنگام است.

وی افزود: در آذربایجان‌غربی مرگ‌های زیر ۷۰ سال بیشتر از استاندارد است اما امید به زندگی ۷۸ سال است که تمام تلاش ها برای ارتقای این شاخص در دستور کار قرار دارد.

وی اظهار کرد: کنترل مصرف نمک بسیار مهم است، چرا که نمک تشدید کننده فشارخون و سایر بیماری‌های وابسته است؛ در بسیاری از کشورها کاهش مصرف نمک آغاز شده و در کشور ما نیز این فرهنگ‌سازی باید انجام شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی افزود: برای بررسی وضعیت سلامت مردم استان در قالب غربالگری بیماری‌های دیابت و فشارخون تمامی نیروهای دانشگاه علوم پزشکی و مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت در استان بسیج شده بودند که از این رو قدردان همه آنها هستیم.

وی با بیان اینکه این غربالگری به صورت رایگان انجام ‌شد، افزود: جمعیت هدف این طرح، ۲ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۳۶۹ نفر بالای ۱۸ سال بود که با وجود پیش بینی ۷۰ درصدی، ۸۲.۵ درصدی مردم استان در آن مشارکت کردند.

ریخته‌گر افزود: ۶۰۶ هزار و ۴۹۰ بیمار مبتلا به فشار و قند خون در قالب این طرح شناسایی شدند که باید به این تعداد، دیگر افرادی که دارابودن فشار و قندخون را ابراز کرده اند، افزود.

وی ادامه داد: در طول این طرح یک میلیون و ۸۱۱ هزار و ۱۷۹ نفر در آذربایجان‌غربی به جز شهرستان خوی که دانشکده منحصر به خود را دارد، همگام با اجرای پویش ملی سلامت در خصوص فشارخون و دیابت غربالگری شدند.

ریخته‌گر اضافه کرد: در این غربالگری، ۴۳۵ هزار و ۷۷۳ نفر مشکوک به فشارخون بالا و ۱۷۰ هزار و ۷۱۷ نفر نیز مشکوک به دیابت شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۷۲ هزار نفر دارای سابقه فشارخون و بیش از ۸۲ هزار نفر سابقه دیابت دارند، ادامه داد: برای بررسی وضعیت سلامت مردم استان در قالب غربالگری بیماری‌های دیابت و فشارخون تمامی نیروهای دانشگاه علوم پزشکی و مراکز جامع سلامت و خانه‌های بهداشت در استان بسیج شده بودند که از این رو قدردان همه آنها هستیم.

وی با اشاره به اهمیت غربالگری دیابت و فشارخون بالا گفت: فشارخون و دیابت ریسک فاکتور ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مانند نارسایی کلیه، سکته قلبی و بیماری‌های چشمی هستند، بنابراین شناسایی زود هنگام و کنترل و درمان آنها می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها داشته باشد.

ریخته‌گر با تاکید بر اینکه دیابت و فشارخون بالا درمان قطعی ندارند، افزود: تنها با درمان‌های موجود می‌توان آنها را کنترل کرد و از بروز عوارض جدی جلوگیری کرد، بنابراین بهترین راه شناسایی زودهنگام این بیماری‌ها و کنترل موثر آنها است.

وی با تاکید بر لزوم آموزش سلامت در جامعه افزود: قسمت دوم پویش سلامت بر سواد سلامت جامعه تاکید دارد و باید آگاهی جامعه را در خصوص عوامل افزایش دهنده فشار خون و دیابت ارتقا داد.

بیش از ۲۰۸ هزار شهروند خویی در پویش ملی سلامت غربالگری شدند

رییس دانشکده علوم پزشکی شهرستان خوی هم در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: ۲۰۸ هزار و ۶۹۵ نفر در پویش ملی سلامت از این شهرستان غربالگری شده‌اند که ۷۸.۵ درصد جامعه هدف را شامل می‌شود.

حسین حبیب‌زاده با تاکید بر لزوم توجه به سلامت شهروندی و جهاد تبیین در عرصه سلامت شهرستان خوی گفت: همزمان با سراسر کشور، غربالگری بیماری‌های پرفشاری خون و دیابت نیز در ۲۶ مرکز خدمات جامع سلامت و ۲۹ پایگاه بهداشتی و ۹۱ خانه بهداشت این شهرستان انجام شد.

وی با بیان اینکه پنج هزار و ۳۸۸ بیمار در ‌این حوزه شناسایی شده، افزود: از کل جامعه هدف غربالگری شده، بیش از ۲ ‌هزار و ۴۲ نفر بیمار مبتلا به دیابت و سه هزار و ۳۴۷ نفر بیمار احتمال مبتلا به فشار خون بالا شناسایی شده است.

وی با اشاره به شناسایی افراد دارای سابقه بیماری اضافه کرد: ۲۳ هزار و ۴۱۱ نفر سابقه بیماری با محوریت اصلی این غربالگری داشتند که ۱۵ هزار و ۸۴۵ نفرآن از فشارخون بالا رنج برده و تحت درمان هستند.

رییس دانشکده علوم پزشکی خوی با اشاره به عملکرد جهادی نیروهای سلامت و کادر سلامت در شهرستان خوی ادامه داد: با تلاش کادر درمان این غربالگری در تمامی نقاط این شهرستان اجرا شد و ۷۸٫۵ درصد افراد بالای ۱۸ سال این شهرستان در این طرح دراین پویش مشارکت کردند.

شهرستان خوی دارای ۲۶۵ هزار و ۷۱۰ نفر جمعیت بالای ۱۸ سال است.

با تمام این تفاسیر غربالگری عمومی نشان از پیشرفت نظام سلامت است که می‌تواند در اقدامی موثر همه افراد جامعه را مورد معاینه قرار دهد و با جمع بندی واقعی به حقایق بیماری‌های موجود دست یابد تا در ضمن ارتقای شاخص‌های نظام سلامت، میزان سن امید به زندگی را نیز ارتقا دهد.

#پیشرفت_آذربایجان_غربی

#پیشرفت_ایران

#جام_رسانه_امید

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.