طراحی دستگاه شبیه ساز پرواز در سلماس

 

یک پژوهشگر و کمک خلبان سلماسی شبیه ساز پروازی را با ۶ درجه آزادی ساخته است که در آموزش خلبانی کاربرد دارد.

 

 

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-05-13 09:34:15Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

 

صابر نوروزی، تولید کننده این محصول گفت: با ساخت این شبیه ساز وابستگی ایران به محصولات مشابه خارجی رفع می شود و نیازی به اعزام خلبان ها برای شرکت در دوره های آموزشی به سایر کشورها نیست.
وی با بیان اینکه این دستگاه قادر است سوانح هوایی را شبیه سازی کند، افزود: دستگاه شبیه ساز «atr۷۲-۶۰۰» که برای نخستین بار در ایران ساخته شده است نمونه خارجی ندارد و بر اساس تکنولوژی روز دنیا ساخته و از قوانین «certifcate» سازمان هواپیمایی کشوری تبعیت می کند.
نوروزی بیان کرد: این سامانه شبیه ساز ، پرواز در محیط مجازی، آموزش در شرایط استاندارد، تکرارپذیر، کنترل شده، بی خطر و ارزان را میسر می کند.
این پژوهشگر درباره ویژگی های این سامانه گفت: این سامانه امکان پیگیری روند آموزش نیرو را با استفاده از استخراج و تحلیل داده های حین آموزش فراهم می کند.
وی افزود: در این شبیه ساز پرده های نمایش به گونه ای در کنار یکدیگر قرار می گیرد که گستره دید افقی ۱۸۰ درجه و زاویه دید عمومی ۵۰ درجه را ایجاد می کند و این زوایا برحسب تقاضای مورد نیاز قابل تغییر است.
تولید کننده این شبیه ساز، گفت: اهداف و پس زمینه های محیط هواپیماهای بوئینگ های ۷۳۷ و ۷۴۷، وایرباس های ۳۲۰،۳۲۱ و ۳۸۰ در این سیستم به صورت گرافیکی ایجاد می شود و فرد آموزش گیرنده در محیطی متفاوت شهری، صحرایی، کوهستانی، ساحلی و جنگلی همراه با افکت های تصویری و صوتی قرار می گیرد و با تمامی امکانات شبیه سازی شده هواپیما قادر به تمرین، آموزش و ارزیابی آن توسط مربی می شود.